Yazılımı firması Bitdefender, hızla şarjınızı tüketen Android tabanlı 17 uygulamayı açıkladı…

Yazılım firması Bitdefender’in yaptığı açıklamada, Google Play Store’da 550 binin üzerinde kişinin indirdiği şarj canavarı uygulamalar arasında ofis programları ve çeşitli oyunlar bulunuyor. Bu uygulamaların şarjı hızlı tüketmesinin, reklam gösteren özel algoritmalardan kaynaklandığı belirtiliyor.

48 saat içinde ölçülü denebilecek bir şekilde reklam gösterimi yapan bu uygulamalar, daha sonra reklam sayısını arttırıyor ve bu da şarj tüketimini yükseltiyor. Üstelik reklamlar kaotik derecede çok olduğu için Android güvenlik araçları kaynağı tespit edemiyor.

Uzmanlara göre bu gibi uygulamalar aslında ‘kötü niyetli uygulamalar’ kategorisine sokulamayacağı gibi ‘potansiyel olarak tehlikeli uygulamalar’ kategorisine rahatlıkla girebiliyor ve bu da Android kullanıcıları için bir noktada sorun yaratabiliyor.

1.Yarış oyunları hem uzun süreli oynama hissi yarattığı için hem de işletim sistemine dahil ettiği trafiğin yoğunluğu nedeniyle şarj tüketimini yüksek seviyelere çıkarıyor.
2.4K Ultra HD görünüme sahip görseller, elbetteki düşük çözünürlüğe sahip görsellere göre daha dikkat çekici ve tercih edilesi oluyor, ama düşük şarjı da beraberinde getiriyor.

3.Madde de belirttiklerimizin yanı sıra görseldeki renk skalası da etki gösteriyor.

4.Barkod okuyucu uygulamalar da işletim sistemi üzerinden gerçekleştirdiği yoğun trafiğe tabi olarak şarjınızın olağandan fazla düşüş göstermesine sebebiyet veriyor.

5.Led saat kullanılan uygulamalar da sistem üzerinde arka planda sürekli aktif olması nedeniyle telefonunuzun şarjının hızlı azalmasına neden olan bir diğer faktörü oluşturuyor.

6.Görsel, ses, belge gibi ögeleri depolamak için kullandığınız bu uygulamalar, kullanımıyla doğru orantılı olarak her geçen gün şarjınızın azalmasına biraz daha katkıda bulunuyor.

7.Depolama alanını kullanımınız arttıkça, belgelerin barındırırken kullanılan şarj kullanımının da artması söz konusu.

8.Yarış oyunları gibi bu tarz ‘arcade’ oyunlar da sistem trafiğine neden olduğu için siz oyun oynarken kendinizi kaptırıp fark etmeseniz de şarjını su gibi tüketiyor.

9.Menstural döngünüzün düzenini takip etmek için kullandığınız bu tarz uygulamalar, arka planda sürekli olarak aktif olarak veri takibi yaptığından dolayı şarjı hızlıca tüketen diğer uygulamalardan.

10.QR kod okuyucular, fotoğraf çeken uygulamalardan daha fazla şarj harcıyor.

11.Kod taranırken sistem üzerinde büyük bir işlem oluşuyor.

12.Kod okuyan uygulamalar için söylediklerimiz bu maddede ki uygulama için de geçerliliğini koruyor.

13.Bilgisayar ve telefon ekranını bir ekran olarak kullanmayı sağlayarak işinizi kolaylaştırsa da bunu yaparken veri kullanımı sağladıkları için şarjınız hızlı tükenir.

14.Hava durumunu güncel olarak sunmayı hedefleyen bu uygulamalar, mobil veri ve konum araçlarını kullandığı için bir süre sonra şarj canavarına dönüşebiliyor.

15.Bu tarz uygulamalar mobil veri kullandığı için şarjınızı hızlı düşürür.

16.Madde 1’de de belirttiğimiz koşullar bu uygulama için de geçerli.

17.Madde 2 ve 3 bu üçte söylediklerimizi bu uygulama için de tekrar edebilir.

Eğer bir Android kullanıcısı olarak şarj tüketimi konusunda sorunlar yaşıyorsanız, telefonunuzda yüklü uygulamarı bu listeye göre gözden geçirmekte fayda var deriz…

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir