Türkiye’nin yerli otomobili! TOGG yerli otomobil özellikleri neler, ne zaman satışa çıkacak, ismi ne, nerede üretilecek?

TOGG

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önderliğinde başlayan yerli otomobil projesi kapsamında geçtiğimiz Cuma günü tanıtım gerçekleştirildi. Tamamıyla elektrik ile çalışan yerli otomobil, özelliklerinin yanı sıra görünüşüyle de herkesi büyüledi. 300 ve 500 kilometre olmak üzere 2 farklı pil seçeneğine sahip yerli otomobil ile ilgili kafalardaki soru işaretleri gidermek adına “yerli otomobil fiyatı, özellikleri, satışa çıkacağı tarih, üretim yeri, iç tasarımı” gibi detayları bir araya getirdik. İşte merak edilen tüm soruların yanıtlarını içeren yerli otomobil rehberi…


Yerli otomobilin görücüye çıkmasının ardından “Yerli otomobil nerede üretilecek, ismi ve fiyatı ne, özellikleri neler?” gibi soruların yanıtları araştırılmaya başlandı. İç dizaynı ve tasarımının yanı sıra duyurulan özellikleri ile oldukça beğeni toplayan ve ülke çapında heyecan yaratan gurur kaynağımız yerli otomobilin 2022 yılında yollarda olması planlanıyor. Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj olması dolayısıyla yakıt maliyeti oldukça düşük.

Elektrikli araçların piyasaya sürülmesinin ardından yurt genelinde şarj istasyonlarının sıklaştırılması planlıyor. Şimdiden büyük bir heyecan yaratan yerli otomobile ilişkin merak edilen detaylara Sabah.com.tr’den ulaşabilirsiniz.


YERLİ OTOMOBİLİN AVANTAJLARI


2022 yılında yollarda olacak yerli otomobil avantajlarıyla öne çıkıyor. Menzili 500 kilometre. Diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor. Yakıt maliyeti de oldukça düşük.


Türkiye’nin yüzde yüz elektrikli yerli otomobili, görünüşü ve özellikleriyle herkesi büyüledi. Yerli otomobil 300 ve 500 kilometre menzil sağlayan 2 farklı pil seçeneğine sahip.


YERLİ OTOMOBİL YAKIT TÜKETİMİ


Yerli otomobil diğer elektrikli araçlara göre daha hızlı şarj oluyor, yerli otomobilin deposu 30 dakikada doluyor ve 500 kilometre yol gidebiliyor. Aracın bataryasının dolum maliyeti ise sadece 60 lira. Benzinli bir araç dikkate alındığında 500 kilometre için yakıt maliyeti 350 liralara geleceği söylenebilir. Bu da önemli bir avantaj sağlamış oluyor.


YERLİ OTOMOBİLİN ÖZELLİKLERİ


İşte yerli otomobilin öne çıkan bazı özellikleri:

-Sürücü odaklı kokpit tasarımı


-Üç kollu deri kaplı etli direksiyon simidi


-Yüksek malzeme ve işçilik kalitesi


-Kapı içlerine yerleştirilmiş geniş hoparlör ve gelişmiş müzik sistemi


-Mavi LED iç aydınlatma ışıkları


-10 inç ve üstü ebatlı sınıfının en geniş dokunmatik bilgi ekranı


-Geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı


-Deri döşeme yüksek kaliteli koltuklar


-Şık havalandırma ızgaraları


-Küçük ve ergonomik tasarlanmış metal kumanda kolu


-Yumuşak ve kalite hissini yükselten kokpit kaplamaları


Yerli otomobilin dikkat çekici özellikleri ve bu özelliklerin sağladığı faydalar?


Yerli otomobilde, gelişmiş batarya yönetim ve aktif termal yönetim sistemlerinin sağladığı uzun ömürlü batarya paketi mevcut. Otomobilde, 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanma kapasitesi bulunuyor.


Yerli otomobil, sürekli olarak merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemeleri sürücünün bile hissedemeyeceği şekilde giderilecek. Ayrıca bakım ve parça değişimi gerektiren arıza durumlarında ise sistem, direkt olarak bakım noktasıyla iletişime geçecek.


Yerli otomobil otonom sürüş teknolojisine sahip olacak. Trafik sıkıştığı zaman otomobil kendiliğinden durup kalkabilecek. Sürücünün direksiyonla kontrol etmesine gerek kalmayacak.


Saatler sonra tanıtımı yapılacak yerli otomobilden ilk detaylar yerinde izleniyor. Etkinlik alanında bulunan yerli otomobilin şasesi dikkat çekiyor.
Yerli otomobilde Holografik Asistan teknolojisi de bulunuyor. Bu teknolojiyle yol detayları, tümsekler, köprüler sürücünün direkt olarak gözbebeğine ışınlar yoluyla iletilecek. Sürücü yola bakarken aynı zamanda bu uyarıları da görebilecek. Holografik Asistan teknolojisi dünyada ilk kez kullanılıyor.


YERLİ OTOMOBİL NE ZAMAN SATIŞA ÇIKACAK VE SERİ ÜRETİME NE ZAMAN GEÇİLECEK?


TOGG, 2021’de seri üretime başlamayı ve yerli otomobili 2022’in ilk yarısında yollara çıkarmayı hedefliyor. Satışa sunulacak ilk araç yüzde 100 elektrikli C-SUV olacak. Programa göre 2030’a kadar model sayısı 5’i bulacak. Bunun yanı sıra o tarihe kadar geçen süre içinde mevcut 3 modelin face-lift’i (yenileme) gerçekleşecek.


YERLİ OTOMOBİL FİYATI NE KADAR?


Yerli otomobil fiyatı ile ilgili Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör köşesinde şu ifadelere yer verdi:


“Gelelim herkesin merak ettiği yerli otomobilin fiyatı meselesine… Otomobili bugün görsek de satın almak için iki yıl daha bekleyeceğiz. Dolayısıyla, fiyatının da bugünden belli olması elbette mümkün değil. Ama şu kadarını söyleyeyim.

Yerli otomobilin bulunduğu SUV segmentinde Hyundai Tucson, Volkswagen Tiguan, Nissan Qashqai gibi araçlar var.
Bunların henüz elektrikli modelleri yok. Fakat yerli otomobil üretilmeye başladığında o markalar da elektrikli araçlarını piyasaya sürecek. Şu anda bu saydığım markaların fiyatları 165 bin TL’den başlıyor, 358 bin TL’ye kadar çıkıyor.”


YERLİ OTOMOBİLİN İSMİ NE?


Yerli otomobilin ismi henüz belli değil. Önümüzdeki sene yapılacak marka lansmanında hedef olarak düşünülen ülkeler gibi faktörler göz önünde bulundurularak yerli otomobili temsil edecek bir isim belirlenecek.


YERLİ OTOMOBİL NEREDE ÜRETİLECEK, FABRİKASI NEREDE?


Yerli otomobilin tanıtımı yoğun bir ilgiyle takip edildi. Tanıtımın ardından en çok merak edilen konulardan biri de yerli otomobil fabrikası oldu.
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Anadolu grubu, BMC, Kök grubu, Turkcell, Zorlu Holding ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin oluşturduğu Türkiye otomobil Girişim Grubu’nun fabrikası ile ilgili “Yerli otomobilin, üretim yeri olarak belirlenen Bursa’da üretilmesi ile başlayacak ekosistemin 15 yıllık bir sürede milli gelire 50 milyar euro katkı sağlayacağı, cari dengeye ise 7 milyar euro katkı sağlayacağı belirtiliyor” diye konuştu.


YERLİ OTOMOBİL FABRİKASI BURSADA KURULACAK!


Yerli otomobil fabrikasının Bursa’da kurulacağı ve üretimin Bursa’da yapılacağı açıklandı.

TOGG AÇILIMI NEDİR?


TOGG: Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir