Meteoroloji kar yağışı için uyarmıştı! İstanbul alarmda

kar yağışı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün günlerdir yaptığı son dakika uyarıları gerçekleşti. İstanbul ve İzmir’de yağmur görülüyor. Fakat Ankara kar yağışı almaya başladı. Meteoroloji bugün ve yarın (29-30 Aralık 2019) için ise İç Anadolu ve Akdeniz’in iç kesimlerinde kar yağışının kuvvetli olacağı uyarısında bulundu. Gökçeada-Kabatepe hattında bazı feribot seferleri iptal edildi. İşte yurtta beklenen hava durumu.

Meteroloji Genel Müdürlüğü yurtta son hava tahminini paylaştı. Eldeki son verilere göre özellikle doğu bölgelerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Iğdır, Erzincan,Tunceli,Ağrı,Erzurum,Ardağan,Kars, Hakkari,Muş,Bitlis ve Bingöl gibi şehirlerde okullar tatil edilecek mi? sorusunun bu akşam yanıt bulması bekleniyor. Yoğun kar yağışı alan bu bölgelerde, valilikler okullar için tatil haberi verebilir.

KAR YAĞIŞI İSTANBUL – MALTEPE’DE ETKİLİ OLDU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarının ardından İstanbul’da etkisini gösteren yağmur bazı noktalarda zaman zaman sulu kar yağışına dönüştü. Maltepe’nin yüksek kesimlerinde sulu kar yağışının ardından bazı evlerin çatılarının ve arabaların üzerlerinin karla kaplandığı görüldü. 

KAR YAĞIŞI BEKLENEN ŞEHİRLER

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre Marmara’nın doğusu,Güney ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu, Tekirdağ, Kırklareli, Çanakkale, Ağrı, Muş, Bitlis, Şırnak ve Bingöl çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Gece saatlerinden sonra Konya ve Karaman’ın güneyinde yoğun kar yağışı bekleniyor.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI

İç Anadolu’nun güneyi ile Akdeniz’in iç ve yüksek kesimlerinde (1000 m. üzeri) kar şeklinde görülecek olan yağışların, zamanla etkisini artırarak Konya ve Karaman’ın güneyinde kuvvetli (10 ila 20 cm), yüksek kesimlerinde yoğun (20 ila 40 cm) olarak Pazartesi (30.12.2019) akşam saatlerine kadar etkili olması beklendiğinden başta Akdeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan Alacabel ve Sertavul geçitleri ile karayollarında yaşanabilecek buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir