Buzağı desteği yattı mı? 2019 buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak?

2019 buzağı desteklemeleri

Hayvancılıkla uğraşan vatandaşları yakından ilgilendiren buzağı desteği merak ediliyor. Gerekli şartları sağlayan buzağılar için ödemelerin yapıldığı taksitlerin ilki 2018 yılında yatmıştı. İkinci taksitin ne zaman yatacağını merak edenler konuya yönelik araştırma yapıyorlar.

Belirlenen illerde doğan, gerekli şartları sağlayan buzağılar için destek ödemesinin yapılacağı buzağı desteği yattı mı? 2019 buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak?


İlkinin 2 Temmuz-31 Ağustos 2018 tarihleri arasında yattığı buzağı desteklemeleri ödemesinin ikincisi merak ediliyor. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşları yakından ilgilendiren bu konu Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere verilecek. Belirlenen illerde ve gerekli şartları sağlayan buzağılar için verilen ödenek aynı zamanda üreticiye de destek oluyor.

Bu doğrultuda; buzağı desteği yattı mı? 2019 buzağı desteklemeleri ne zaman yatacak?


2018/2 BUZAĞI DESTEKLEMELERİ NE ZAMAN ÖDENECEK?


2018 yılının 2. ödemesi henüz Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmadı. Ödemelerin Aralık ayının son haftası hayvancılık ile uğraşan vatandaşlara ödenmesi bekleniyor.


Yetiştiriciler, desteğini hangi yetiştirici/üretici örgütü üzerinden almak istiyorsa, almak istediği örgütü üzerinden, Herhangi bir örgüte üye olmayanlar ise doğrudan il/ilçe müdürlüklerine başvururlar.

BUZAĞI DESTEKLEME ÜCRETİ NE KADAR ?

4 Ay ve üzeri buzağılara 350 TL/baş

Soy kütüğüne kayıtlı 500 Tl/Baş

Döl Kontrollü Boğanın Yavrusu (ilave) 50 TL/Baş

Yetiştiricilik Bölgesi İlleri (ilave) 200 TL/Baş

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?


Bu imkandan faydalanmak isteyen üreticilerden bazı kriterlere uymaları talep edilecek. İşte, o kriterler;


Buzağıları 4 Ay (120 Gün) Öncesinde Satma Şartları?
Buzağılarını işletmesinde 4 ay büyütmeden erken yaşta satan yetiştiricilerden; en az 50 baş dişi sığırı olanlar 4 aydan önce buzağılarını satabilir,


Buzağılarını erken yaşta satmak istediklerini işletmesinin kayıtlı olduğu il/ilçe müdürlüklerine, satışını yapacağı buzağıların kulak küpe numaralarını liste halinde dilekçeyle bildirir.
İl/ilçe müdürlükleri bu kapsamdaki işletmelerin ve buzağıların listesini HAYGEM’e bildirir.


Yetiştiricilik Bölgesi illerindeki buzağılara Karar kapsamında belirtilen ilave destek verilir.


Soy kütüğü desteği;
Buzağı, soy kütüğüne kayıtlı anadan doğmuş ve anası kendi ırkından boğanın sperması ile tohumlanmış olmalı,


Süt ölçümü yapılan ayda, işletmedeki inek sayısının en az üçte ikisinin süt verimleri ölçülmüş ve sisteme kaydedilmiş olmalı,

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir