Android uygulamalarında virüs skandalı: En az 4.6 milyon kişi etkilendi

Android uygulamaları

Google’ın işletim sistemi olan ve birçok cihazda kullanılan Android işletim sistemi bu yaygınlığı sebebiyle sık sık virüs saldırılarına maruz kalıyor. Şimdi de “Soraka” isimli yazılım kullanıcıları her an kullanıcıların önüne reklam çıkarabiliyor.

104 UYGULAMADA VAR

Sözcü’nün haberine göre; White Ops Threat Intelligence ekibinin siber güvenlik uzmanları, 104 adet Android uygulamasında kötü amaçlı yazılımın olduğunu tespit etti. Bu yazılımların her birinde “Soraka” olarak adlandırılan bir virüs bulunuyor.

Shiftdelete’de yer alan haber göre; Rusça’da argo bir kelime olan Soraka, reklam virüsünün Rusya’dan yayıldığını kanıtlamıyor. Tek amacı kullanıcıların ekranına müdahale etmek olan yazılım, kendisini üreten kişiye para kazandırıyor. Bu reklamlar her an ortaya çıkabiliyor.

EN AZ 4.6 MİLYON KULLANICI ETKİLENDİ

Soraka yazılımının yaydığı reklamların özellikle kilit ekranında çıkması, kullanıcıları çok rahatsız ediyor. Bu tarz para kazanma yöntemlerinden haberdar olmayan kişiler, sahte reklamlara tıklayabiliyor.

Soraka’nın kendisini güvenlik yazılımlarına karşı koruyabildiğini de bildirdiler. Koruma programlarından kaçabilen  yazılım, yüksek kalitede olan yapay zekası sayesinde reklamların gösterimini planlayabiliyor.

Geçtiğimiz eylül ayından beri var olduğu tespit edilen Soraka, en az 4.6 milyon adet Android tabanlı cihaza sızdırılmış.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir