ABD Üslerini Vurmayı Başarı Olarak Gören İran.

‘İranlılar ABD üslerinin vurulmasını mükemmel bir başarı olarak görüyor’

İran’ın ABD üsslerini vurmasını başarı olarak gördüğünü ifade eden Tahran Üniversitesi Profesörü Muhammed Marandi, “Trump’ın söylediklerinin tersine özellikle uydu fotoğrafları hava üssünde önemli derecede hasarlı olduğunu gösteriyor. Bu Basra körfezindeki bütün ABD üslerinin savunmasız olduğu mesajını veriyor.” dedi.

Profesörü Muhammed Marandi değerlendirmelerde bulundu.

ABD’nin İranlı General Kasım Süleymani’yi hedef alan suikastinden sonra Tahran yönetiminden beklenen misilleme geldi.
İran tarafından ABD’nin Irak’taki 2 askeri üssü füze saldırısı ile vuruldu. Yapılan misillemeye İran halkının bakış açısına ilişkin Tahran Üniversitesi Profesörü Muhammed Marandi değerlendirmelerde bulundu.

Trump’ın geri adım attığını ve yeni bir askeri operasyon yapılmayacağını söyleyen Marandi, “Irak halkı savaş kahramanının ölümüne karşı öfkeli. Kerbela’da Necef’te yüzbinlerce insan cenazede yer aldı. Irak parlamentosu ABD’nin bölgeden ayrılması gerektiğini söyledi. ABD ve Irak arasında askeri bir anlaşmazlık olacak. Sonunda ABD bölgeden çekilmek zorunda kalacak.“ ifadelerini kullandı.

Marandi, “İran ABD ile müzakere yapmaz

Marandi, “İran ABD ile müzakere yapmaz. İranlılar yaptırımların kalkması ve nükleer anlaşmaya tamamen uyulması durumda müzakereye oturacaklarını söyledi. Ancak askeri bir komutanı ölümü söz konusu olduğu için İranlılar ABD’ye daha bir öncekine oranla daha katı olacaktır.” şeklinde konuştu.

İran halen anlaşmanın bazı noktalarına uyuyor

Tahran hükümetinin yeni bir nükleer anlaşma için masaya oturmayacağını belirten Marandi, “İran, Amerikalılarla ya da başka bir ülkeyle yeni bir anlaşmayı kabul etmeyecektir. İran halen anlaşmanın bazı noktalarına uyuyor. Ancak önümüzdeki aylarda eğer Avrupalılar yükümlülüklerini yerini getirmezse bu da azalacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir