81 il valiliğine yılbaşı planlaması! Binlerce polis ve jandarma görev yapacak.

valiliğine yılbaşı planlaması

Yılbaşı tedbirleri kapsamında, ülke genelinde İçişleri Bakanlığı’na bağlı 233 bin 723 emniyet, 83 bin 398 jandarma personeli güvenlik için sahada olacak. Görevli personelin yaklaşık beşte birine denk gelen 60 bin 716 polis ve jandarma İstanbul’da en üst seviyede güvenlik tedbirlerinde yer alacak. Ülke genelinde 716 hava ve deniz aracıyla denetimler yürütülecek. Denetimlerde 650 dedektör eğitimliü köpek de görev alacak.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İçişleri Bakanlığı, vatandaşların yılbaşına huzur ve güven içinde girmesini sağlamak için güvenlik tedbirlerini artırdı.

Bu kapsamda 30 Aralık’ta başlayacak yeni yıl önlemleri kapsamında, 233 bin 723’ü emniyet, 83 bin 398’i jandarma olmak üzere 317 bin 121 görevli yer alacak.

Önlemler kapsamında hava ve denizden denetimlere ağırlık verilecek. 716 hava ve deniz aracıyla denetim gerçekleştirilecek. Ayrıca 650 dedektör eğitimli köpek de yılbaşı tedbirlerin kapsamında görev alacak.
İstanbul’da güvenlik tedbirleri en üst düzeye çıkarılacak. Bu kapsamda 8’i hava ve deniz aracı olmak üzere 1.850 civarı motorize ekip, ülke genelinde görev alacak kolluk kuvvetlerinin yaklaşık beşte birine denk gelen 60 bin 715 civarı güvenlik görevlisi sahada olacak.

İçişleri Bakanlığı ayrıca 81 il valiliğine Bakan Süleyman Soylu imzalı “Yılbaşı Tedbirleri” konulu genelge yayınladı.

Genelgeye göre, vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği alışveriş merkezleri, havaalanı, otobüs/minibüs terminali, tren gar/istasyonu, pazar yerleri, umuma açık mahallerde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ve devriye uygulamaları artırılacak.
Kış turizminin yoğun yaşandığı yerler ile Doğu Ekspresi vb.Turizm taşımacılığında yoğun talep gören tren hatlarında, gara giriş ve çıkış noktalarında ilave güvenlik tedbirleri alınması, vatandaşlar ve Türkiye’ye turizm amacıyla gelen yabancıların güvenli seyahat etmeleri sağlanacak.
Nöbet ve kontrol görevindeki personelin, başta cep telefonu olmak üzere dikkat dağıtıcı her türlü materyalden uzak durması konusunda uyarılarak sadece görevlerine odaklanmaları sağlanacak.
Her türlü ihbar kısa sürede değerlendirilecek ve yeteri kadar ekip gönderilecek. Ekiplerin (asayiş, trafik, olay veri inceleme ve benzeri) olay yerine koordineli ve eş zamanlı intikali planlanacak. Görevler icra edilirken teknik araç ve gereçler ile dedektör eğitimli köpekler etkin şekilde görevlendirilecek.

İzinsiz seyahat eden yabancılar tespit edilecek

Pasaport ile pasaport yerine geçen belge veya yol izin belgesi olmadan seyahat eden yabancılar, İl Göç İdaresi müdürlüklerine bildirilecek.
Kimlik Bildirme Kanununun, apartmanlar ve günlük kiralanan evler başta olmak üzere kanun kapsamındaki tüm alanlarda uygulanmasına önem verilecek.
Kara ve denizdeki güvenlik önlemlerinin yanı sıra özellikle enerji arz sürekliliği kapsamında kritik enerji tesislerinde gerektiği zaman ilave önlem alınacak.
Vatandaşlar, yılbaşı gecesi yaşanabilecek hırsızlıklara ve benzeri sorunlara karşı bilgilendirilecek, önleyici devriye ekipleri görevlendirilecek.

Trafikle ilgili alınacak tedbirler

Hava şartları da dikkate alınarak özellikle yılbaşı gecesi görevlendirilecek önleyici devriyeler ile kavşaklarda ve kritik güzergahlardaki trafik timlerinin sayısı artırılacak, bugünden itibaren her gün 21.00’den sonra yol emniyeti ve kontrol faaliyetleri yoğunlaşacak.
Trafik kontrolleri, kazaların yoğun yaşandığı yerlerde yapılacak, olumsuz hava koşullarının yaşandığı durumlarda trafik timleri, sürücülerin rahatlıkla görülebileceği alanlarda sabit/seyir halinde ve tepe lambaları sürekli yanar vaziyette görevlerini sürderecek.
Yağış nedeniyle karayolunun kapanması durumunda araçlar, alternatif güzergahlara veya dinlenme alanlarına yönlendirilecek şekilde vatandaşa yönelik çalışmalar yapılacak.
Şehir merkezlerinde güvenlik açısından hassas bölgelerde ve özellikle yılbaşı gecesi saat 00.00’dan sonra alkol denetimleri yapılacak.

Limitlerin üzerinde alkol aldığı tespit edilen sürücüler hakkında gerekli yasal yükümler uygulancak. Araçta alkolsüz başka bir sürücünün bulunmaması durumunda, araçlar trafik kuruluşlarına ait park yerinde veya yediemin otoparklarında güvenlik kapsamına alınacak.
Araç sürücüsü ile araçta bulunanlar, ticari araçlarla gidecekleri yerlere gönderilecek.


Kış turizm merkezlerine tedbirler

Kayak merkezlerinin bulunduğu Bursa-Uludağ, Kocaeli-Kartepe, Ankara-Elmadağ, Bolu-Kartalkaya, Kayseri-Erciyes, Çankırı-llgaz, Erzurum-Palandöken gibi turizm merkezlerine, diğer illerden trafik akışının yoğunlaşacağı değerlendirildiğinden bu illerin güzergahlarında ek trafik tedbirleri alınacak ve ihtiyaç halinde trafik timleri asayiş devriyeleriyle takviye sağlıyacak.


Trafik kontrollerinde, araçlarda teknik bir eksiklik veya aksaklığın bulunup bulunmadığı ve ışık donanımlarının faal olup olmadığına dikkat edilecek.


Işık donanımı bozuk araçların eksiklikleri giderilinceye kadar trafiğe çıkışına izin verilmeyecek. Yangın söndürme tüpü ve ilk yardım çantası bulunmayan, zincir, takoz ve çekme halatı olmayan araçların, eksiklikleri tamamlamaları sağlanacak.


Trafiğin yoğunlaşacağı düşünülen, alışveriş, eğlence ve turizm merkezlerinin bulunduğu güzergahlarda, trafik birimlerinin büro hizmetlerinde çalışan personelden mobil ekiplere gerektiği durumlarda takviye yapacak.


Denetimler, gerektiğinde asayiş birimleriyle koordineli olarak karayolunda akan trafiği ve personelin can güvenliğini tehlikeye düşürmeden, aydınlatılmış ve sürücüler tarafından rahatlıkla görülebilecek alanlarda yapılacak.


Güzergahta buzlanma, yoğun kar yağışı veya tipi gibi trafiği tehlikeye düşürebilecek durumların tespiti halinde gecikmeksizin yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşa bilgi verilmesi, sürücülerin mevcut durumla ilgili olarak bilgilendirilmesi ve gerektiğinde uygun alanlarda bekletilmeleri için çalışmalar olacak.

Yazılı ve görsel medya-yayın organları ve diğer iletişim kanallarıyla vatandaşlar, kış şartlarında güvenli taşıt kullanımı, trafikteki riskler, buzlanma, çığ, heyelan, sis bakımından riskli bölgeler, taşıtlarda bulundurulması gereken avadanlık ve gereçler konularında düzenli şekilde bilgilendirilecek.
Trafik güvenliğini olumsuz etkileyen tipi, çığ düşmesi, heyelan, yol kapanması gibi hava, yol ve çevresiyle trafik durumları hakkında, medya ve yayın organlarına hemen bilgi aktarımı sağlanacak vatandaşlar zamanında uyarılarak tedbirli olmalarına vatandaşın can güvenliği acısından bütün önlemlerin alınmasına dikkat edilecek.
Ayrıca tek çağrı merkezi olan illerde “112”, diğer illerde Karayolları Genel Müdürlüğünün “155, 156 ve 159” yol danışma telefon hatlarını arayan vatandaşlara gerekli bilgilendirme ve gerekli yardımlar sağlanacak.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir